Kış Türlüsü

kis-turlusu-52e7e1308e060Malzemeler:

5 adet defne yaprağı
2 bağ,  soğan
5-6 tane havuç
750 gr. patates
1 tane lahana
2 dal biberiye
4  çorba kaşığı margarin
karabiber, kekiki tuz
2 yemek kaşığı salca
Bir kaç tane  etli kırmızı biber
1 tane kereviz
500 gram, kemikli dana eti

Hazırlanışı:
Orta boy bir tencereye eti alalım güzelce yıkayalım, sekiz su bardağı su ile etleri haşlayalım (etler yumuşamalı) ara sıra köpüğünü almayı unutmayalım.
Biz bu arada, patatesleri soyalım doğrayalım (kullandığınız et büyüklüğünde)  Lahanayı ayıklayıp yıkayalım, kesme tahtasının üzerinde ince kıyalım. Taze soğanı ayıklayalım iyice yıkadıktan sonra yeşil kısımlarını ince beyaz kısımlarını irice doğrayalım. Havucu bıçakla sıyıralım kerevizi  ayıklayalım patates boyutunda doğrayalım. Son olarak ta kırmızı biberleri yıkayalım, ortasındaki tohumları çıkaralım biraz irice doğrayalım.
Orta boy bir tencereye margarini eritelim  ve salçayı  alalım hafif kavuralım eti ilave edelim karıştıralım lahanayı ilave edelim soteleyelim.  Haşladığınız etten arta kalan suyu ilave edelim yaklaşık on dakika pişirelim. Sure sonunda kereviz, patates, havuc, taze soğanın beyaz kısımları ve defne yaprağını katalım kısık ateşte sebzeler pişene kadar pişirelim. Ocaktan indirmeden 5 dakika önce soğanın yeşil kısmını, tuz ve baharatları ilave edelim.
Ocaktan aldıktan sonra yaklaşık on beş dakika dinlendirip servise sunalım.
Afiyet olsun…

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın